sobota, 21 lipca 2012

UKŁAD SŁONECZNY





Układ Słoneczny składa się z ośmiu planet i jednej gwiazdy. Są to: Słońce, Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun. Dziś zajmiemy się ich opisem.

Słońce to gwiazda leżąca w centrum Układu Słonecznego. Panuje tam temperatura rzędu 5500oC. Składa się z jądra, otoczki i atmosfery. Daje energię potrzebną do życia na Ziemi. Dla ludzi niesie zagrożenie typu utrata wzroku, promieniowanie. Światło słoneczne przemierza trasę Słońce-Ziemia w około 8 minut. Rokiem świetlnym nazywamy odległośc jaką światło przemierzy przez rok. Na tej gwieździe występują plamy słoneczne. Są to ciemniejsze obszary na powierzchni Słońca, którego cechami jest niższa temperatura i silniejsze pole magnetyczne niż w otoczeniu. Słońce wykonuje ruch obrotowy. Trwa 1 miesiąc.


Merkury to planeta najbliższa Słońcu, a zarazem najmniejsza. Nie posiada naturalnych satelitów. Występują tam amplitudy temperatury sięgające 550o. Obieg dookoła Słońca zajmuje mu około 115 dni.


Wenus to druga w kolejności od Słońca planeta Układu Słonecznego. Podobnie jak Merkury nie posiada żadnych naturalnych księżyców. Obrót wokół Słońca zajmuje tej planecie 224 dni. Średnia temperatura na Wenus to 450o.


Ziemia to jedyna planeta w Układzie Słonecznym, na której rozwinęła się cywilizacja ludzi. Ziemia ma jeden księżyc. Jej obrót dookoła Słońca trwa 365 dni 5h 48 minut i 46 sekund.


Mars to ostatnia planeta z planet wewnętrznych. Istnieje wiele zdań na temat życia na Marsie. Ale to pozostawmy naukowcom. Obieg dookoła Słońca tej planety trwa około 686 dni. Posiada 2 księżyce Fobos Deimos. Znany był już w starożytności.  


Jowisz to pierwsza planeta zewnętrzna.  Znany był już w starożytności. Ma 63 naturalne satelity. Jest największą planetą. Jego obrót dookoła Słońca trwa 12 lat. Ma również pierścienie.




Saturn ma około 60 naturalnych satelitów. Jego charakterystyczną cechą są pierścienie. Swoją orbitę przemierza w 29 lat. Został odkryty przez Babilończyków. Jest największa planetą tuż po Jowiszu.


Uran to siódma w kolejności od Słońca planeta Układu Słonecznego. Posiada 27 księżyców. Odkrył go Wiliam Herschel. Okrąża Słońca w 84 lata. Swoją barwę Uran zawdzięcza metanowi w jego atmosferze.


Neptun ósma i ostatnia planeta Układu Słonecznego. Trzecia planeta względem masy. Posiada 13 księżyców. Największy z nich to Tryton. Odkrył go Urban Le Verrier. Okrąża Słońca w 164 lata. Również posiada pierścienie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz